Skautské múzeum Václava Rubeša v Ružomberku
Námestie slobody 10 (Björnsonov dom), 034 01 Ružomberok, tel.:+421 917 711 287
Skautské múzeum Václava Rubeša v Ružomberku (SKM) vzniklo 22. 02. 1997 predovšetkým zo snahy zachovať dôkazy o skautskej činnosti v strednej Európe. Ďalším silným argumentom bolo vytvoriť archiválnu dokumentáciu po nútenej izolácii "východného bloku" pred ostatným svetom a predovšetkým mladým ľuďom prostredníctvom múzea priblížiť život skautského hnutia v jednotlivých národných organizáciách.
Širokospektrálne výstavné plochy SKM predstavujú vzácnu zbierku nadnárodných skautských dokumentov, zobrazujúcich historický vývoj svetového aj nášho skautského hnutia, bohatú paletu činností jednotlivých vekových kategórií; návštevníka zaujmú zbierky odznakov, vyznamenaní, vlajok, krojových súčastí, nášiviek, skautskej filatelie, kroník, fotografií, pohľadníc, skautských pečiatok, grafiky a i., nevynímajúc pozoruhodnú činnosť exilovú činnosť členov Českého a Slovenského skautingu v zahraničí.
Významný podiel na činnosti SKM tvorí fototéka, diatéka, filmotéka, videotéka, gramotéka, odborná archívna knižnica a všeobecná skautská knižnica, ktoré disponujú jedným z najkompletnejších skautských knižných, časopiseckých a publikačných fondov. Ku knižnici patrí aj študovňa a možnosť prezenčného štúdia literatúry.
Všetky tieto materiály poskytujú najmä možnosť štúdia, ktoré najčastejšie využívajú študenti vysokých škôl s pedagogickým zameraním a dospelí členovia skautingu v príprave na vodcovské skúšky a ich záverečné písomné práce. Audiovizuálne prostriedky slúžia na tvorbu príležitostných relácií a besied. Doterajšie zbierky SKM v Ružomberku, ktoré dosahujú už 13 000 archiválnych predmetov, sa často stávajú predmetom výstav s lokálnym aj širším nadregionálnym pôsobením.
Otváracie hodiny: SKM je pre verejnosť sprístupnené po telefonickom dohovore
Podmienky: Návštevy SKM s kapacitou skupiny max. 25 ľudí
Kontakt: Ing. Juraj Burgan – Pedro (+421 917 711 287)